Trophy Winners 2018
The Alan Edwards Cup Paula Gaffney
Most Points overall at the Spring Bulb Show
The Tommy Pickford Challenge Shield Paula Gaffney
Most Points overall at the Summer Rose and Sweet pea show
The F.M. Green Rose Bowl Eva Rogers
The most points for roses at Summer and Annual Show
The Cyril Collins Cup Eva Rogers (86 points)
Winner of the most points at the Annual Show
The Cuthbert Challenge Cup Zoe Cypher (23 points)
Winner of the most points in the Chrysanthemum/Dahlia Section
Judges Special Mention to Barry Barber (18 points) and Keith Warwick (13 points)
The Rice Cup Joan Mordue
Best In Show (Flower Arrangement ‘Hedgerow’)
The Hickman Vegetable Plate Eva Rogers 39 points
Winner of most points in Vegetable section
The Gears Flower and Fruit Cup Eva Rogers 47 points
Winner of most points in flowers and fruit section
The Presidents Cup Marie French
Winner of most points in Flower Arranging section
The Charlesworth Trophy Anne Gears 12 points
Winner of most points in Cookery section
The Collin Bayliss Photography Cup Ian Bone 19 points
Winner of most points in Photography section
The Claridge Trophy Sophie Geddert
Winner of most points in Junior Children’s section
The Parkinson Challenge Cup Zoe Geddert
Winner of most points in Senior Children’s section
The Cucumber Shield Ciara Wood
Allotment Award Mrs Anne Gears
The Zoe Trophy for best kept allotment
The Alan Edwards Cup Paula Gaffney
Most Points overall at the Spring Bulb Show
The Tommy Pickford Challenge Shield Paula Gaffney
Most Points overall at the Summer Rose and Sweet pea show
The F.M. Green Rose Bowl Eva Rogers
The most points for roses at Summer and Annual Show
The Cyril Collins Cup Eva Rogers (86 points)
Winner of the most points at the Annual Show
The Cuthbert Challenge Cup Zoe Cypher (23 points)
Winner of the most points in the Chrysanthemum/Dahlia Section
Judges Special Mention to Barry Barber (18 points) and Keith Warwick (13 points)
The Rice Cup Joan Mordue
Best In Show (Flower Arrangement ‘Hedgerow’)
The Hickman Vegetable Plate Eva Rogers 39 points
Winner of most points in Vegetable section
The Gears Flower and Fruit Cup Eva Rogers 47 points
Winner of most points in flowers and fruit section
The Presidents Cup Marie French
Winner of most points in Flower Arranging section
The Charlesworth Trophy Anne Gears 12 points
Winner of most points in Cookery section
The Collin Bayliss Photography Cup Ian Bone 19 points
Winner of most points in Photography section
The Claridge Trophy Sophie Geddert
Winner of most points in Junior Children’s section
The Parkinson Challenge Cup Zoe Geddert
Winner of most points in Senior Children’s section
The Cucumber Shield Ciara Wood
Allotment Award Mrs Anne Gears
The Zoe Trophy for best kept allotment